R9yJynIyz46tx
Grafika przedstawia glob ziemski, na którym znajdują się setki flag państwowych.

Procesy państwowotwórcze

Źródło: domena publiczna.
Arystoteles Polityka

Państwo należy do tworów natury, że człowiek jest z natury stworzony do życia w państwie, taki zaś, który z natury, a nie przez przypadek żyje poza państwem, jest albo nędznikiem, albo nieludzką istotą (...).

polityka Źródło: Arystoteles, Polityka, tłum. Ludwik Piotrowicz, Warszawa 1964, s. 1252.

Na świecie funkcjonują obecnie 194 państwa, z których 193 są członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych – jedynie Watykan ma status stałego obserwatora. Palestyna i Kosowo zaliczają się do państw nieuznawanych (parapaństw, quasi‑państw) . Są to terytoria, które mają nieuregulowany status na arenie międzynarodowej, ponieważ nie są uznawane przez wszystkie państwa, mimo że ogłosiły niepodległość. Obok już wymienionych są to Naddniestrze, Górski Karabach, Tajwan czy Osetia Południowa.

Czy powyższe grupy są stałe? Nie, bo normalnym procesem jest tworzenie się nowych państw, dzielenie się ich na mniejsze organizmy i – niestety – ich upadek.

Dlatego we współczesnym świecie możemy obserwować procesy państwotwórcze, a także prowadzące do rozpadu lub upadku państwa. By nie sięgać daleko – przykładem może być rozpad Jugosławii czy Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich albo powstanie zjednoczonych Niemiec. Ten proces dzieje się na naszych oczach i jesteśmy jego świadkami.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie państwa.

  • Przeanalizujesz poszczególne koncepcje powstawania państwa.

  • Scharakteryzujesz atrybuty państwa jako organizacji politycznej.

  • Omówisz funkcje państwa.

  • Wskażesz przykłady działalności państwotwórczej.