Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1enpoqIKSdWQ
Ilustracja przedstawia łąkę, na której stoi kobieta. W tle są góry i zachodzące słońce. Nad łąką jest ogromna stopa. Wydaje się, że zaraz nadepnie na wszystko.

Panteizm Spinozy

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Jednym z zagadnień rozważanych w filozofii jest pytanie o to, jakie relacje zachodzą między Bogiem a światem rozumianym jako przyroda. W jaki sposób doszło do powstania świata? Czy Bóg znajduje się w stworzonym przez siebie świecie? A może Bóg wykracza poza przyrodę oraz ludzkie możliwości poznawcze? Z tego rodzaju pytaniami mierzył się również Baruch Spinoza, siedemnastowieczny myśliciel pochodzący z Niderlandów. Propozycja filozofa, niezwykle kontrowersyjna, polegała na utożsamieniu Boga z jego dziełem. Tym samym powstaje pytanie: czym jest Bóg‑Przyroda oraz w jaki sposób przejawia się jego boskość?

Twoje cele
  • Poznasz stanowisko panteistyczne Barucha Spinozy.

  • Poddasz analizie wybrane fragmenty Etyki oraz Listów Spinozy.

  • Przeanalizujesz panteizm Spinozy w kontekście problemów współczesności.