Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RRZhhyUpHlQ8c
Na zdjęciu znajduje się schronisko górskie na Śnieżce. Budynek ma wygląd kosmicznego spodka, nad którym wisi drugi, mniejszy spodek. Dolny spodek ma pośrodku rząd okien. Oba są mocno zaśnieżone. Na górnym spodku znajdują się anteny i rządzenia pomiarowe.

Obszary występowania i cechy wiatrów lokalnych

Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Najbardziej wietrznym miejscem w Polsce jest Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów. Zanotowany tu rekord prędkości wiatru to 230 km/h. Ustępuje on jednak rekordowi światowemu. Do 1996 r. była to Góra Waszyngtona znajdująca się w Appalachach Północnych, w amerykańskim stanie New Hampshire. To właśnie stacja meteorologiczna na tej górze zanotowała największą prędkość wiatru na kuli ziemskiej. 12 kwietnia 1934 r. poryw wiatru sięgnął aż 372 km/h. Zmieniło się to w kwietniu 1996 r., gdy jeszcze większą wichurę odnotowano na Wyspie Barrowa w Australii. Porywy wiatru osiągnęły tam zawrotne 405 km/h.

Twoje cele
  • Wymienisz najważniejsze rodzaje wiatrów lokalnych.

  • Scharakteryzujesz cechy wiatrów lokalnych.

  • Wyjaśnisz genezę wiatrów lokalnych.

  • Wymienisz obszary występowania wiatrów lokalnych.