Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5qdZmOPvfKUC
Zdjęcie przedstawia zielony kalafior.

Wstęp do filozofii sceptyków. Przedstawienie sceptyków starożytnych

Źródło: dostępny w internecie: Pixabay, domena publiczna.

Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się poszukiwaniem najmniejszych, niezłożonych cząstek, z których zbudowany jest Wszechświat. Całkiem niedawno, 4 lipca 2012 r., naukowcy ogłosili odkrycie kolejnej takiej cząstki – tzw. bozonu Higgsa. Pasjonaci fizyki zareagowali na tę informację w różny sposób. Optymiści wpadli w euforię: byli przekonani, że teraz ludzkość jest już naprawdę blisko poznania wszystkich cząstek, z których składa się Wszechświat. Natomiast sceptycy stwierdzili, że kolejne odkrycie oznacza tylko jedno – nigdy nie będziemy całkowicie pewni, że wiemy już o Wszechświecie wszystko. Za jakiś czas zaskoczy nas kolejne odkrycie.

Warto pamiętać, że sceptycy nie próbują nas przekonać, iż nasza wiedza o świecie jest z założenia błędna. Mówią natomiast, że nigdy nie możemy być całkowicie pewni tego, co wiemy. Optymistów i sceptyków różni stosunek do wiedzy. Sceptyk to ktoś, kto powątpiewa. Twierdzenia, które słyszy, nigdy nie wydają mu się wystarczająco uzasadnione, a argumenty – nie dość przekonujące. W tym materiale poznasz filozoficzne źródła postawy sceptycznej – doktrynę starożytnych sceptyków, którzy sformułowali szereg argumentów dowodzących tezy, że twierdzenia naukowe są zawsze niepewne.

Twoje cele
  • Zrekonstruujesz spór o możliwość zdobycia wiedzy pewnej między dogmatyzmem a sceptycyzmem.

  • Scharakteryzujesz starożytne źródła sceptycyzmu epistemologicznego – pirronizm i szkołę sceptyków.

  • Przeanalizujesz typowe argumenty sceptyków przeciwko możliwości poznania.

  • Zastosujesz tropy sceptyczne do oceny twierdzeń naukowych.