Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RtYkfS6odJo7q
Zdjęcie przedstawia blat stołu. Leży na nim rozłożona książka, na jej stronach znajduje się mapa. O książkę oparte są rozłożone okulary.

Narody bez państwa – historia i teraźniejszość

Źródło: domena publiczna.

Dla większości ludzi fakt, że mieszkają we własnym państwie narodowym, jest tak oczywisty, że nie zastanawiają się, czy dotyczy to wszystkich mieszkańców naszej planety. Jeśli jednak przyjrzymy się dokładnie tej kwestii, uświadomimy sobie, że istnieją także państwa wielonarodowe, a niektóre narody nie posiadają własnego państwa i żyjąc na terytoriach innych krajów, próbują zachować swoją tożsamość, tradycję, język, religię i historię. W państwach demokratycznych z reguły mają zagwarantowane prawa jako mniejszości, co wynika z zapisów prawa międzynarodowego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkich narodów bez państwa  to dotyczy. Często są one siłą naturalizowane, prześladowane, pozbawiane własnej kultury, języka, religii. By przetrwać, muszą walczyć o zachowanie swoich etnicznych korzeni.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pojęcie narodu.

  • Omówisz czynniki narodotwórcze i wyjaśnisz ich wpływ na zachowanie tożsamości narodowej.

  • Scharakteryzujesz wybrane narody nieposiadające własnego państwa i wskażesz na mapie świata zamieszkiwane przez nie obszary.

  • Ocenisz politykę różnych państw wobec mieszkających na ich terytorium mniejszości narodowych.