Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XwvfN2f3hbj
Obraz przedstawia antyczną scenę rodzajową. W pałacowej sali znajduje się grupa ludzi. Na samym środku pomieszczenia stoi mężczyzna w todze i laurowym wieńcu na głowie. W lewej ręce trzyma puchar. Prawą rękę ma wyciągniętą przed siebie jakby wygłaszał jakąś mowę. Za plecami stojącego mężczyzny siedzą na sofach mężczyźni. Rozmawiają, nie zwracają uwagi na mężczyznę. Tylko jeden patrzy się na niego. Przed stojącym mężczyzną znajduje się grupka złożona z wpół nagiego młodzieńca i trzech kobiet. Nie są oni zainteresowani mówcą.

Zakamarki filozofii Platona

Anselm Feuerbach, Sympozjum Platona
Źródło: domena publiczna.

Czy wiesz, że im bardziej rozbudowana koncepcja czy system filozoficzny, tym więcej w nich szczególików, smaczków i ciekawych motywów, które czasem trudno wyłuskać? Niektóre z nich pozostają nieznane ogółowi. Inne, odkrywane dopiero po latach, stanowią prawdziwą sensację wśród badaczy. Są też takie, które funkcjonują jako ciekawe anegdotki. Kolejne zaś bywają wyrywane z kontekstu i przedstawiane tak, jak nie życzyłby sobie autor koncepcji. Dobrze widać te wszystkie motywy na przykładzie pierwszego w dziejach systemu filozoficznego, autorstwa samego Platona Ateńczyka.

Twoje cele
  • Poznasz rzadko omawiane elementy Platońskiego systemu.

  • Przeanalizujesz Platońską wizję państwa idealnego.

  • Uporządkujesz swoją wiedzę na temat Platońskiego idealizmu.

  • Przedstawisz koncepcję Jednego i Diady.