RxX4cTyIMs9YT
Zdjęcie przedstawia nietoperza kanaryjskiego zwisającego głową w dół z konaru drzewa. Jego futro ma brązowo – rudy odcień, głowa jest brązowa, oczy jasnobrązowe z niewidocznymi źrenicami. Kończyny są połączone ze sobą błoniastymi skrzydłami i zakończone długimi palcami z ostrymi pazurami. W tle zielone liście.

Systemy klasyfikacji i rodzaje receptorów zwierząt

Nietoperze (Chiroptera) to latające ssaki prowadzące nocny tryb życia. Zwierzęta te wykształciły zdolność do określania położenia przeszkody lub ofiary na podstawie porównania charakterystyki wydanych przez siebie dźwięków z dźwiękami (echem) odbitymi od obiektu. Zjawisko to nazywamy echolokacją.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Nietoperze polują, wysyłając sygnały ultradźwiękowe, które po odbiciu wracają do ich czułych uszu, zdradzając im położenie owadów. Nocny tryb życia nietoperzy sprawia, że ich ofiarą najczęściej padają ćmy. Nie są one jednak w tej konfrontacji zupełnie bezbronne. W toku ewolucji u niektórych gatunków ciem wytworzył się specjalny rodzaj receptorów – mają one postać włosków, które pozwalają wychwycić generowane przez nietoperze ultradźwięki. U innych z kolei wykształciły się dołki przykryte błoną bębenkową, które podobnie jak uszy rejestrują fale dźwiękowe, ostrzegając owady przed zbliżającym się drapieżnikiem.

Twoje cele
  • Wymienisz kryteria klasyfikacji receptorów zwierząt.

  • Dokonasz klasyfikacji receptorów zwierząt, uwzględniając różne kryteria.

  • Wskażesz miejsca występowania receptorów u zwierząt.

  • Wykażesz związek pomiędzy lokalizacją receptorów w organizmie a pełnioną funkcją.