Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIRxL5OuTNBZZ
Obraz przedstawia młodego mężczyznę siedzącego przy stole trzymającego w prawym ręku cyrkiel i odznaczający coś na kartce leżącej na stole. Stolik oświetlony jest lampką zawieszoną na ścianie. Mężczyzna odchyla się na krześle i patrzy do tyłu na drewniany stół, na którym leży młotek i stoi jakaś konstrukcja ledwie widoczna spowita w ciemność panującą w pokoju.

Dlaczego maszyna parowa została wynaleziona w Anglii?

James Watt i maszyna parowa.
Źródło: James Eckford Lauder (1811 - 1869), Wikimedia Commons, domena publiczna.

W XVIII w. z roku na rok w Europie przybywało ludzi. Działo się tak głównie za sprawą zwiększenia wydajności gospodarstw rolnych. W związku z nadwyżką żywności rzadziej występował głód, a lepiej odżywieni Europejczycy mniej chorowali. Coraz więcej ludzi mogło też czerpać dochody z zajęć pozarolniczych oraz osiedlać się w miastach, dzięki czemu narodził się nowoczesny przemysł. Rozwijał się on przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie takie wynalazki jak mechaniczna przędzarka i maszyna parowa zrewolucjonizowały proces produkcji.

Rwdy1KBhOy5sU1
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz związek między wzrostem spożycia ziemniaków a postępem cywilizacyjnym.

  • Sprawdzisz, które miasta XVIII‑wiecznej Europy zaliczylibyśmy dziś do metropolii.

  • Wytłumaczysz, dlaczego rewolucja przemysłowa zaczęła się w Wielkiej Brytanii.