Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Kjm4uYOOmau
Obraz przedstawia dwóch mężczyzn. Mężczyzna po lewej stronie jest pozycji półleżącej, znajduje się na kamieniu pod drzewem. Ma brodę i krótkie włosy, ubrany jest w czerwone szaty. W ręku trzyma mniejszą skałę. Pod nim leżą kartki. Mężczyzna po prawej stronie stoi nad nim z uniesioną prawą ręką. Okryty jest szatami, ma na głowie turban. Za nim znajduje się grupa ludzi.

Poglądy Demokryta z Abdery

François-André Vincent, Demokryt wśród Abderitów, 1790.
Źródło: domena publiczna.

Demokryt był nazywany „śmiejącym się filozofem”. Był znany z wiecznej pogody ducha, chociaż niektórzy mieszkańcy Abdery podejrzewali, że jest szalony. Swoimi naukami o szczęściu jako celu życia i najwyższej przyjemności ludzkiej duszy wywarł wpływ na filozofię Epikura. Spośród greckich filozofów przyrody Demokryt wyróżnił się przede wszystkim jako twórca złożonego systemu filozoficznego. Teoria atomów, wyjaśniająca właściwości wszystkich rzeczy, inspirowała myślicieli nowożytności. W XIX wieku, pod wpływem odkryć naukowych, powstała nowoczesna teoria atomizmu.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz atomistyczną teorię materii Demokryta z Abdery.

  • Osadzisz starożytny atomizm w kontekście innych, równolegle funkcjonujących koncepcji filozoficznych.

  • Wskażesz cechy wspólne i różnice w poglądach na materię Demokryta, Empedoklesa i Anaksagorasa.

  • Podejmiesz dyskusję na temat obecności koncepcji atomów we współczesnej nauce, formułując rzeczowe argumenty.