Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rdu4F3iP57WDO
Na zdjęciu znajduje się aksolotl – neoteniczna, wodna forma drapieżnej meksykańskiej salamandry. Osobnik na zdjęciu jest albinosem, ma podłużne, białe ciało z ogonem, dwie pary kończyn położonych symetrycznie po obu stronach ciała oraz płaską głowę. Na głowie widoczny jest pysk, para czarnych oczu, a po bokach głowy trzy pary charakterystycznych, wyglądających jak czułki pokryte rzęskami skrzeli w kolorze fioletowo – czerwonym. Aksolotl znajduje się w przezroczystej wodzie, przemieszcza po żwirowym podłożu pomiędzy roślinami wodnymi. Z tyłu znajdują się czarne głazy.

Pedogeneza i neotenia – znaczenie adaptacyjne i w ewolucji

Aksolotl – neoteniczna, wodna forma drapieżnej meksykańskiej salamandry z rodzaju Ambystoma. Osobnik na zdjęciu jest albinosem, ta cecha często pojawia się wśród aksolotli z hodowli.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Zdolne do rozmnażania są zwykle osobniki, które osiągnęły pełną dojrzałość organizmu. Jednak w pewnych sytuacjach stadia larwalne mogą przystąpić do rozrodu, a w innych – osobniki dorosłe zachowują niektóre cechy larw.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są pedogeneza i neotenia.

  • Wskażesz przykłady organizmów, które rozmnażają się na drodze pedogenezy lub neotenii.

  • Opiszesz znaczenie adaptacyjne tych zjawisk.