Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1WwVcMTskI33
Zdjęcie przedstawia pole o zachodzie słońca. Na pierwszym planie zaprezentowano kłosy traw. Po lewej stronie na drugim planie ukazane jest drzewo.

Franciszkanizm w poezji Jana Twardowskiego

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Słynne słowa z wiersza księdza Jana Twardowskiego: Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą / zostaną po nich buty i telefon głuchy sygnalizują wartości, na które poeta zwracał uwagę w swoich wierszach. To ludzie, bliźni, miłość do nich jest tym, co determinuje jego twórczość. O wyjątkowości dzieł Twardowskiego świadczy także niezwykła droga, jaką wybrał – w jego życiu nie tylko poezja była ważna – również duchowość. Za jednego z najważniejszych patronów twórczości tego poety można uznać świętego Franciszka.

Twoje cele
  • Opiszesz koncepcję Boga i świata przedstawioną w utworach: Który, Który stwarzasz jagody, Stwarzał.

  • Scharakteryzujesz sylwetkę człowieka ukazaną w podanych wierszach ks. Jana Twardowskiego.

  • Wyjaśnisz, na czym polega franciszkanizm w utworach ks. Jana Twardowskiego. 

  • Porównasz franciszkańską wizję świata przedstawioną w wierszach ks. Jana Twardowskiego z wyobrażeniem świata prezentowanym w Księdze ubogich Jana Kasprowicza.