Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17LgwDgWQK1F
Grafika przedstawia erytrocyty w przybliżeniu mikroskopowym. Pośród nich znajduje się dorosły schizont, składający się z kilkunastu ciemniejszych merozoitów.

Cykl życiowy zarodźca malarii

W cyklu rozwojowym zarodźca malarii występują m.in. takie formy jak schizont i merozoit. Fotografia mikroskopowa przedstawia dojrzały schizont – powstanie z niego ok. 6–12 merozoitów.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Zarodziec malarii (Plasmodium malariae) jest groźnym, chorobotwórczym pierwotniakiem. Jego cykl rozwojowy wymaga obecności dwóch żywicieli. Człowiek jest żywicielem pośrednim, natomiast samica komara widliszka (Anopheles) – ostatecznym. Zarodziec malarii jest przenoszony głównie przez ugryzienie zarażonej samicy komara. W ciele człowieka pasożyt ten bytuje w wątrobie, śledzionie i węzłach chłonnych, a następnie dostaje się do erytrocytów. Intensywnie się namnażając, doprowadza do rozpadu krwinek, co wywołuje atak choroby: wysoką gorączkę i dreszcze.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz cykl życiowy zarodźca malarii.

  • Opiszesz etapy rozwoju zarodźca malarii.

  • Wskażesz, w jakich regionach świata zachorowania na malarię są najczęstsze.