Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NvnIiJjjX60
Zdjęcie przedstawia zniszczone budynki stojące przy ulicy. Budynki nie są wysokie. Na ulicy stoją dwie osoby. W tle widać zbocze góry porośnięte drzewami.

Negatywne skutki trzęsień ziemi

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com.

Znasz już przyczyny trzęsień ziemi oraz regiony naszej planety, których mieszkańcy muszą się mierzyć z konsekwencjami wystąpienia zjawisk sejsmicznych. Na tle mapy aktywności sejsmicznej świata nasz kraj zdaje się być oazą spokoju - rzadkie wstrząsy notowane są głównie na obszarach eksploatacji surowców mineralnych oraz na południu Polski – w strefie Karpat.

Czy zdajesz sobie jednak sprawę, że w chwili, w której czytasz ten tekst, gdzieś - może całkiem niedaleko - ziemia drży. Dzieje się to nieustannie, ponieważ w jej wnętrzu ścierają się ogromne siły. Uwolniona energia rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych i dociera do powierzchni naszej planety. Wówczas odnotowujemy wstrząsy o zróżnicowanej sile i częstotliwości. Większość z tych drgań nie jest przez nas odczuwalna, a jedynie rejestrowana przez urządzenia zwane sejsmografami. W ciągu roku sejsmografy rejestrują około 100 tys. takich trzęsień ziemi. Drgania te nie są zbyt silne i nie powodują praktycznie żadnych szkód. Co roku jednak zdarza się kilkadziesiąt wstrząsów, których siła jest na tyle duża, żeby spowodować straty materialne i ofiary w ludziach. Co kilkadziesiąt dni wygenerowana energia jest na tyle potężna, że wstrząsy rejestrują wszystkie obserwatoria na świecie. Takie trzęsienie określamy wówczas jako trzęsienie światowe. Jeżeli nastąpi ono na obszarach lądu o dużej gęstości zaludnienia, może wywołać skutki opisywane jako kataklizm.

Polecenie 1

Skorzystaj z podanych stron internetowych i odszukaj informacje, gdzie w ciągu ostatnich godzin lub dni miały miejsce trzęsienia ziemi. Zwróć uwagę na siłę wstrząsów, którą opisuje się za pomocą tzw. magnitudy (MMS, MW lub M).

https://earthquakes.volcanodiscovery.com/?L=28
https://www.emsc‑csem.org/#2

Twoje cele
  • Uzasadnisz, że trzęsienia ziemi mogą mieć charakter katastrofalny.

  • Odróżnisz pierwotne skutki trzęsień ziemi od skutków wtórnych.

  • Określisz wpływ trzęsień ziemi na środowisko przyrodnicze, gospodarkę oraz społeczeństwo.