Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NTnbFcvQV2q
Rysunek przedstawia sześcioramienną gwiazdą z odstającą rurką, która opleciona jest drutem. Znajduje się pod schodami. Drut ciągnie się za gwiazdą na stopniach schodów.

Losy Józefa K. w Procesie Franza Kafki

Fikcyjna postać z utworu Troska o ojca rodziny Franza Kafki
Źródło: Elena Villa Bray, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Walory prozy Franza Kafki przejawiają się na wielu poziomach struktury jego dzieł. Analizując ich artyzm, badacze zgodnie podkreślają nieoczywiste kreacje głównych bohaterów, którzy próbują odnaleźć się w zagmatwanych i niebezpiecznych dla siebie sytuacjach. Zazwyczaj sytuacje te mają tragiczny finał.

Małgorzata Bogaczyk-Vormayr Fałsz egzystencji. Człowiek w dziele Franza Kafki

Żywy człowiek, który nie nadchodzi; potrawa, której nie odnaleziono; sąd, którego nigdy nie spotkano; zamek, do którego nie dotarto; opowieść, której nie zmuszono do mówienia – ci bohaterowie odchodzą bez uzyskania odpowiedzi, unicestwieniem w milczeniu. Unicestwieniem kafkowskim, wobec którego nie otrzymuje się wyjaśnienia, wobec którego w ostatnim momencie pojawia się tyle pytań, jakie należało stawiać wcześniej – ale komu? jakiej instancji? jakiemu Bogu?, pokonując cały wstyd. (…) A jednak błąd musiał zostać popełniony – to stanowisko samego Franza Kafki, to szaleństwo, którym zaraził swych bohaterów, szaleństwo roztrząsania drobiazgów, błahych wydarzeń, jakoby nierozpoznanych w przeszłości znaków.

W Źródło: Małgorzata Bogaczyk-Vormayr, Fałsz egzystencji. Człowiek w dziele Franza Kafki, „Humaniora. Czasopismo Internetowe” 2014, nr 1, s. 34.

Takim kafkowskim bohaterem jest Józef K. Prosty i niczym się niewyróżniający urzędnik bankowy, którego los, od początku przedstawionej w Procesie historii, wydaje się być z góry przesądzony.

Twoje cele
  • Omówisz sytuacje, w których znalazł się Józef K.

  • Wyjaśnisz, czym jest sytuacja kafkowska.

  • Porównasz sytuacje, w jakich znaleźli się bohaterowie opisani w Zbrodni i karze Fiodora Dostojewskiego i Procesie Franza Kafki.

1
weto
wiwisekcja