Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1XpslK4WD2Tc
Obraz przedstawia scenę rodzajową namalowaną przez Jana Matejkę, Obraz nosi tytuł Kazanie Skargi. W pałacowej sali znajduje się duża grupa ludzi ubranych w zdobne, siedemnastowieczne stroje. Główny bohater obrazu Piotr Skarga ukazany jest po prawej stronie. Mężczyzna ubrany jest na czarno, stoi nad nieruchomym audytorium i żywo gestykuluje. Ma uniesione obie ręce ponad głowę. Jego przemowy wysłuchuje między innymi z roztargnieniem król Zygmunt III Waza, możnowładcy i dwór królewski.

Przywileje szlacheckie a prawa człowieka

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Ochrona praw człowieka na ziemiach polskich ma długą i ciekawą tradycję. Już w okresie panowania Jagiellonów władcy byli zmuszeni wydawać dokumenty zawierające przywileje dla pewnych grup społecznych. Tym samym z czasem wykształciła się Rzeczpospolita szlachecka, w której szlachta miała szczególnie uprzywilejowaną pozycję. Ciekawostką jest fakt, że z przywilejów mogli korzystać wszyscy należący do danego stanu, bez względu na posiadany majątek i pozycję społeczną.

Twoje cele
  • Przeanalizujesz ideę i historyczny rozwój praw człowieka.

  • Poznasz przywileje szlacheckie.

  • Wskażesz prawa człowieka zawarte w przywilejach szlacheckich.

  • Rozróżnisz poszczególne przywileje.