Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ewidqXpzMch
Ilustracja przedstawia kulę, wzdłuż której umieszczone są w rzędach miniatury ze zdjęciami portretowymi osób obu płci. Fotografie ułożone są od prawej do lewej strony - zmniejszają się wzdłuż osi kuli. W tle ilustracji widoczne są pasy z takimi samymi zdjęciami, ale są one rozmazane, co tworzy złudzenie trójwymiarowości.

Przyczyny i płaszczyzny globalizacji

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl, domena publiczna.

Do połowy XIX wieku informacje między Europą a Ameryką Północną docierały z dziesięciodniowym opóźnieniem. Tyle czasu zajmowało statkom przepłynięcie trasy między kontynentami. Jeszcze dłużej, bo ponad 90 dni, trwała podróż morska z Chin do Londynu.

Kiedy w połowie XIX wieku na dnie Atlantyku położono pierwszy kabel telegraficzny, było to wydarzeniem rewolucyjnym. Informacje o wydarzeniach na odległych kontynentach zaczęły docierać do odbiorców w ciągu kilku minut. Transport towarów nadal jednak zajmował długie tygodnie, czego skutkiem były wysokie ceny produktów przywożonych z odległych miejsc. Większość osób korzystała więc z produktów wytwarzanych lokalnie.

Dzisiaj, kiedy dostęp do internetu stał się powszechny, a wieści z całego świata docierają do nas w ciągu kilku sekund, trudno sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Podobnie trudno sobie wyobrazić, że robiąc zakupy spożywcze, odzieżowe czy przemysłowe, musielibyśmy ograniczyć się tylko do produktów lokalnego pochodzenia. Zawdzięczamy to procesom określanym jako globalizacja. Na czym polega to zjawisko? Jakie były jego przyczyny? Jakich dziedzin życia dotyczy? Odpowiedzi na te pytania poznasz, zapoznając się z e‑materiałem.

Twoje cele
  • Zrozumiesz, czym jest proces globalizacji, wskażesz jego cechy pozytywne i negatywne.

  • Omówisz przyczyny i skutki postępującej globalizacji oraz jej pozytywne i negatywne aspekty.

  • Scharakteryzujesz przejawy globalizacji w różnych aspektach życia i działalności gospodarczej.