Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjL2XbES82aE4
Na zdjęciu kobieta i mężczyzna podrzucają w powietrze dziewczynkę. Wszyscy są podobnie ubrani w dżinsowe spodnie oraz białe koszulki. Rodzina znajduje się w parku.

Rodzina – zagrożenia i problemy

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Zagrożenia, na jakie wystawiona jest współczesna rodzina, widać w perspektywie makrospołecznej. Uwidaczniają je procesy demograficzne, ekonomiczne i kulturowe. Mają one jednak określone konsekwencje na poziomie mikrospołecznym. Na przykład wzrastająca liczba rozwodów osłabia zaufanie do instytucji małżeństwa. To powoduje zwiększenie się ilości związków „na próbę”, czyli takich, które już z definicji są mniej stabilne (bo są bardziej odporne na działanie kontroli społecznej). Podobnie jest z procesami demograficznymi. Znajdujemy się zatem w błędnym kole: nasze indywidualne zachowania generują określone problemy makrospołeczne, które zwrotnie oddziałują na nasze indywidualne zachowania.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz współczesne typy rodziny, odwołując się do badań opinii publicznej.

  • Wyjaśnisz problemy, jakie rodziny w Rzeczypospolitej Polskiej mają z realizacją różnych funkcji.

  • Połączysz poszczególne problemy, jakie z realizacją wybranych funkcji mają rodziny w Polsce, z przyczynami tych problemów i ich konsekwencjami.