Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RO0aAvaJrGzBy
Obraz przedstawia kozacki tabor. Liczni kozacy uzbrojeni w we włócznie i broń palną jadą na koniach i wielbłądach. Niektóre zwierzęta niosą liczne pakunki.

Pierwsze powstania kozackie

Tabor.
Źródło: Józef Brandt, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Włączenie południowych ziem Wielkiego Księstwa do Korony w 1569 r. zintensyfikowało kolonizację tych słabo dotychczas zaludnionych terenów. Po części była to samodzielna kolonizacja chłopów, zwłaszcza z sąsiednich województw ruskiego i podolskiego, po części zaś osadnictwo zorganizowane z inicjatywy magnaterii kresowej, która w swoich majątkach oferowała 20- lub nawet 40‑letnie zwolnienia od danin. Ponieważ jednak ziemiom tym stale zagrażały najazdy tatarskie, osiedlali się tam ludzie energiczni, gotowi podjąć ryzyko, często będący na bakier z prawem i normami społecznymi. Fala kolonizacyjna nie dotarła na Dzikie Pola, nazywane też Zaporożem lub Niżem – tereny rozlewisk dolnego Dniepru, leżące niemal u wrót Chanatu Krymskiego.

RNxvjibf4FUuC1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia.  Od 1548 do 1572 roku, panowanie Zygmunta drugiego Augusta w Polsce.  1569 rok, zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.  1572 rok, utworzenie rejestru kozaków.  Od 1594 do 1596 roku, powstanie Nalewajki. Od 1618 do 1648 roku, wojna trzydziestoletnia.  Od 2 września do 9 października 1621 roku, bitwa pod Chocimiem.  20 maja 1648 rok, śmierć króla Władysława czwartego.  Od 1648 do 1654 roku, powstanie Chmielnickiego.  Styczeń 1649 roku, koronowanie na króla Polski Jana drugiego Kazimierza.  Od 1655 do 1660 roku, potop szwedzki.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz organizację społeczności Kozaków i jej znaczenie dla dalszych relacji z Rzecząpospolitą.

  • Wymienisz przyczyny i opiszesz przebieg pierwszych powstań kozackich.

  • Opiszesz politykę polskich królów wobec Kozaków.