Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14yYGD57pn1k
Zdjęcie przedstawia osobę wąchającą kwiat. Jest to zwrócona do obiektywu profilem kobieta z krótkimi, rudymi włosami. Ma zamknięte oczy, krótki, zadarty nos, pomalowane na czerwono usta i niewielkie, kształtne ucho. Widoczny jest również fragment jej dłoni, w której trzyma pomarańczowy kwiat na długiej łodyżce z wąskimi, długimi płatkami okalającymi jego środek. Kwiat dotyka koroną nosa kobiety.

Nabłonek węchowy – lokalizacja, struktura i przekaźnictwo nerwowe

Narządem węchu jest nabłonek węchowy w jamie nosowej. Komórki węchowe są wyspecjalizowanymi neuronami, które odbierają bodźce i przewodzą je do mózgu.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Nabłonek węchowy tworzący narząd węchu składa się z milionów komórek węchowych, które pozwalają wyczuć konkretny zapach. U człowieka na powierzchni 5 cmIndeks górny 2 jest ich ok. 50 milionów, natomiast u psów (znanych m.in. z doskonałego węchu) tych komórek jest znacznie więcej – ok. 200 milionów na powierzchni 80 cmIndeks górny 2.

Twoje cele
  • Wskażesz lokalizację narządu węchu.

  • Opiszesz budowę nabłonka węchowego oraz wymienisz jego funkcje.

  • Opiszesz drogę analizatora węchowego.