Późnym latem 1370 roku Kazimierz udał się do ziemi sieradzkiej i zatrzymał w lokowanym przez siebie miasteczku, Przedborzu, gdzie znajdował się zabytkowy dwór. W święto Narodzenia Maryi Panny, 8 września, król miał swoim zwyczajem udać się na polowanie. Gdy ścigał jelenie, jego koń się przewrócił, a on sam, spadając, odniósł ranę na lewym kolanie.
Ponieważ gangrena, która się z tego wywiązała, szybko ustąpiła, Kazimierz podjął podróż powrotną do Krakowa. W jej trakcie władcę dopadła wysoka gorączka i nie ustępowała przez kilka następnych dni mimo wysiłków medyków. Król zawsze cieszył się dobrym zdrowiem i lekceważył zalecenia, jakby nie mogąc uwierzyć, że może zbliżać się koniec. Pod koniec października orszak wiozący Kazimierza dotarł wreszcie do Krakowa. Dwa dni później, 3 listopada 1370 r., o świcie, 60‑letni organizm w końcu się poddał i król pożegnał się z życiem. Odchodził ten, który już za życia otrzymał przydomek Magnus, czyli Wielki. Wraz z nim kończyła się dynastia piastowska na tronie polskim, a korona na mocy wcześniejszych układów miała przejść na Andegawenów.
Przedyskutujesz interesy różnych grup społecznych dotyczące podjęcia ekspansji na tereny wschodnie oraz przedstawisz argumenty zwolenników i przeciwników tej polityki.
Napiszesz relację o podboju Rusi z litewskiego punktu widzenia i określisz, w jaki sposób mogłaby się ona różnić od relacji przedstawiającej polską wersję wydarzeń.
Wskażesz, w jaki sposób można było wykorzystywać w stosunkach międzynarodowych kwestię braku męskiego potomka.