Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjnFHVKtybVXm
Ilustracja przedstawia dwie postacie na tle dokumentu z niewyraźnym, rozmazanym pismem odręcznym w języku łacińskim. Po lewej postać mężczyzny w średnim wieku z koroną na głowie, spod której widać dłuższe, kręcone włosy z prostą, krótka grzywką, opadającą na czoło. Mężczyzna ma sumiaste wąsy, długi, prosty nos, wydatne usta oraz charakterystyczny dołek w podbródku. W ręku trzyma długą włócznię zakończoną metalowym ostrzem. Na ramionach futrzany płaszcz, zarzucony na jedno ramię i zapięty na ozdobną klamrę. Po prawej stronie postać starszego mężczyzny w stroju duchownym. Ubrany w długie szaty oraz biskupie nakrycie głowy, tak zwana mitrę, która ma formę wydłużonej czapki, składającej się z dwóch wysokich, połączonych ze sobą trójkątów. W ręku trzyma długą, zdobioną laskę o ślimakowato zwiniętym zakończeniu.

Początki rządów Bolesława Chrobrego. Dzieje jednej przyjaźni

Po lewej widoczny Bolesław Chrobry z Pocztu królów i książąt polskich Jana Matejki. Po prawej widoczny św. Wojciech z ryciny Wolfganga Kiliana.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

W 992 r. Bolesław Chrobry rozpoczął rządy w państwie polskim. W tym czasie Wojciech Sławnikowic objął biskupstwo w Pradze. Co połączyło zasadniczego w kwestiach wiary duchownego z władcą, pragnącym odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej? Przyjaźń, wspólnota celów, a może przypadek?

R1U8aqGbQXfzj1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia. Rok 966 Chrzest Polski. Rok 992 Śmierć Mieszka pierwszego i przejęcie władzy przez Bolesława Chrobrego. Rok 997 Śmierć świętego Wojciecha. Rok 999 Kanonizacja świętego Wojciecha. Rok 1000 Zjazd gnieźnieński. Rok 1025 Koronowanie Bolesława Chrobrego na króla Polski. Rok 1025 Śmierć Bolesława Chrobrego i przejęcie władzy przez Mieszka drugiego Lamberta. Rok 1038 Najazd wojsk Brzetysława na Polskę.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opowiesz, kim był św. Wojciech.

  • Prześledzisz etapy działalności św. Wojciecha.

  • Zrekonstruujesz ostatnią misję św. Wojciecha na podstawie legendy o nim i Drzwi Gnieźnieńskich.

  • Ocenisz „wagę” relikwii św. Wojciecha dla Bolesława Chrobrego, dla Kościoła i dla państwa polskiego.