Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RrPZk0AH9LC3A
Obraz przedstawia portret starszego mężczyzny. Mężczyzna jest w mnisim habicie. Pelerynę ma spiętą złotą broszą. Ma częściowo nasunięty na głowę kaptur. Twarz mężczyzny jest pokryta zmarszczkami. Jego oczy są ciemne, wyraziste, a noc wydatny. Mężczyzna trzyma w prawej ręce model budynku kościelnego. W lewej ręce otwartą księgę, zapisaną odręcznie.

Struktura logiczna argumentów św. Tomasza

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Dostrzegamy na co dzień, iż rzeczom przysługują pewne właściwości np. poruszają się one i zmieniają, są powiązane przyczynowo i celowo. Jedne poruszają drugie, jedne są przyczynami, a inne skutkami, jedne są  celami, a inne środkami itp. Dzięki tym obserwacjom wielu filozofom świat jawił się jako obiektywnie uporządkowany, ale jednocześnie rodziły się pytania, czy porządki te są skończone, czy nieskończone, co jest źródłem ruchu, czy w porządku przyczyn i skutków istnieje pierwsza przyczyna, która nie jest skutkiem żadnej innej, czy istnieje najwyższy cel, który nie jest   jednocześnie środkiem do wyższego celu itp. Najbardziej chyba znanym i dyskutowanym kontekstem, w którym występują powyższe problemy, są argumenty na rzecz istnienia Boga autorstwa Tomasza z Akwinu. Ponieważ filozofia tomistyczna ma istotne znaczenie dla współczesnej teologii katolickiej w Polsce, jej znajomość pozwala zrozumieć uwarunkowania kultury w której, niezależnie od osobistych poglądów metafizyczno‑religijnych, żyjemy.

Twoje cele
  • Poznasz założenia oraz treści argumentów na rzecz istnienia Boga autorstwa Tomasza z Akwinu.

  • Dokonasz analizy wybranych argumentów.

  • Ocenisz wartość poznawczą argumentów.