Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CDKuueqD4MB
Ilustracja przedstawia gałęzie drzewa, które układają się w kształt ludzkiego mózgu.

Słownik filozoficzny: jaźń

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czy istniejesz? Skąd czerpiesz pewność, że twoje przeżycia nie są tylko złudzeniem lub snem? Jeśli natomiast istniejesz, to kim jesteś? Za pomocą jakich określeń możesz zdefiniować swoją tożsamość?

Postawione przed chwilą pytania odwołują się do dwóch problemów filozoficznych i psychologicznych – świadomości i tożsamości. Zauważ, że kiedy je rozważasz, zawsze odnosisz się do czyjejś świadomości i czyjejś tożsamości. Jest niemożliwe, by istniała świadomość beze mnie lub bez ciebie, czyli bez ludzi, którzy są świadomymi istotami. Podobnie niemożliwe jest również poznanie bez tego, kto poznaje. Gdy określam się jako mężczyzna, kobieta, Polak, Rosjanin, Niemiec, psiarz lub kociarz, zakładam, że istnieje „ja”, które jest podmiotem tej tożsamości. To „ja” doświadcza, odczuwa i poznaje. Owo „ja” – czym jest, w jaki sposób istnieje, czy jest proste, czy może składa się z wielu rodzajów „ja” – to problem jaźni. Zaczął on zajmować filozofów w czasach nowożytnych, zaś od momentu, gdy powstała psychologia, czyli od XIX w., stał się również jednym z jej głównych zagadnień.

Twoje cele
  • Poznasz pojęcie jaźni i jego historię.

  • Przeanalizujesz, jak kształtowała się koncepcja jaźni w filozofii Johna Locke'a i w ujęciach idealistów niemieckich.

  • Określisz znaczenie pojęcia jaźni dla rozwoju psychoanalizy.