R1N7jUmJfPisJ

Kim była Lise Meitner?

Czy to nie ciekawe ?

„Na pewno lepiej byłoby na świecie, bez wielkich wojen i armatnich salw…” (Tekst: Piotr Janczerski).

Paradoksalnie nieco, te słowa to fragment piosenki z festiwalu pieśni … żołnierskiej. Opinie na temat trafności tych słów są podzielone – jedni ludzie uważają, że niszczenie i zabijanie są niekorzystne dla jednostek, społeczeństw i przyrody, inni uznają konflikty zbrojne wręcz za pełnoprawny element ludzkiej kultury. Według Carla von Clausewitza, pruskiego teoretyka wojskowości i wojen z pierwszej połowy XIX wieku, „Wojna jest tylko kontynuacją polityki innymi środkami”.

Jak się ma wojna do badania przyrody, do odkryć naukowych i wynalazków? Czy wojny to nie wyłącznie zjawisko społeczne? „…wojna nie należy do królestwa Nauki czy Sztuki, ale do królestwa życia społecznego.” potwierdza von Clausewitz. Ale dodaje także: „Aby stawić czoło [innej] przemocy, przemoc zbroi się w wynalazki Nauki i Techniki.” Nie musimy popierać wszystkich tez autora tych myśli, ale trudno doprawdy nie zgodzić się z tą ostatnią.

Czy wszyscy więc odkrywcy, wynalazcy, ludzie matematyki, nauk przyrodniczych i techniki, przyczyniają się do prowadzenia wojen i do wszystkich negatywnych jej skutków? To niezmiernie rozległe i skomplikowane zagadnienie. Ale na pewno warto rozróżniać pomiędzy Samuelem Coltem czy Michaiłem Kałasznikowem a braćmi Wright czy bezimiennym myśliwym z paleolitu, wynalazcą kamiennego grotu do oszczepu. Wynalazki tych pierwszych służyły wojnie – z założenia i z wyboru. Wynalazki tych drugich raczej nie powstawały z myślą o zastosowaniach militarnych – służyły zaspokojeniu marzeń ludzkości: wznieść się w przestworza i najeść się.

Co wspólnego ma z tym Lise Meitner? Bywa określana mianem „matki bomby atomowej”. Komplement to czy zarzut? Czy zamierzała przyczynić się do powstania bomby, czy też odkryła rozszczepienie uranu przez przypadek? Twierdziła wszak, że: „…nieszczęśliwym wypadkiem jest to, że odkrycie [rozszczepienia jądra uranu] nastąpiło w czasie wojny. Sama nie miałam nic wspólnego z zastosowaniem [tego odkrycia] i ideą pracy nad produkcją śmiercionośnej broni. Nie rozumiem, dlaczego wszyscy robią takie zamieszanie wokół mnie. Nie zaprojektowałam żadnej bomby atomowej. Nawet nie wiem, jak ona wygląda ani jak działa technicznie.

R1Enk0wAbMJ8v
Rys. a. Pierwsza bomba atomowa (nazwana Littre Boy) przed załadunkiem do luku bombowego bombowca Enola Gay. Miała ona długość 3 metrów, przekrój 70 centymetrów i ważyła prawie 4,5 tony, z czego zaledwie 64 kg stanowił wzbogacony uran. Szacuje się, że reakcji rozszczepienia uległ zaledwie niecały kilogram tego uranu.

A może na wspólne miano „rodziców bomby atomowej” zasługują wszyscy fizycy i chemicy, w tym na przykład Maria Skłodowska‑Curie, którzy uczestniczyli w badaniach nad właściwościami jąder atomowych? Także Albert Einstein, fizyk‑teoretyk i zdeklarowany pacyfista, bo przecież Lise Meitner wykorzystała jego równanie E=mc2 do odkrycia rozszczepienia uranu. Niektórzy twierdzą wręcz, że całe „zło” tkwi w samym równaniu.

Nie znajdziesz tutaj rozstrzygnięcia tych problemów. Dowiesz się za to, kim była kobieta, która mimo obyczajów panujących jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, zrobiła karierę w nauce. Dlaczego musiała opuścić kraj, w którym pracowała, a swego największego odkrycia dokonała „z daleka”? Lise Meitner uhonorowana została czterdziestoma ośmioma nominacjami do nagrody Nobla (dziewiętnastoma z chemii i dwudziestoma dziewięcioma z fizyki). Ale za wspólne odkrycie rozszczepienia uranu nagrodę Nobla przyznano jedynie jej współpracownikowi. Czy tylko dlatego, że było to w 1945 roku?

Możesz też uznać, że najciekawsze jest jej zalecenie, skierowane do ludzi takich, jak Ty: „Wierzę, że wszyscy młodzi ludzie zastanawiają się, jak ułożyć sobie życie. Gdy ja się zastanawiałam, zawsze dochodziłam do wniosku, że życie nie musi być łatwe, byle tylko nie było puste. I to życzenie zostało spełnione.”

R1HrknRCLWPGj
Rys. b. Lise Meitner rozmawia z trzema studentkami przy wejściu do budynku chemii Bryn Mawr College w Pensylwanii, USA. Zdjęcie pochodzi z 1959 r.
Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • zapoznasz się z życiorysem i dokonaniami Lise Meitner,

  • przeanalizujesz wybrane aspekty najważniejszego jej odkrycia - rozszczepienia jądra uranu,

  • przedstawisz argumenty za i przeciw tezie, że Lise Meitner przyczyniła się do powstania bomby atomowej, a przez to ponosi odpowiedzialność za skutki jej użycia.