Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R172cBnPXBxZf
Ilustracja przedstawia otwarty zeszyt w linie, który leży na blacie z drewnianych desek. Zeszyt jest niezapisany, leży na nim długopis.

Sztuki plastyczne a poezja. Wprowadzenie

Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Rozważania o związkach między sztukami plastycznymi a poezją mają długi rodowód. Podejmowali się ich zarówno twórcy, teoretycy literatury, jak i filozofowie. Jako jeden z pierwszych obie dziedziny ludzkiej twórczości porównał ze sobą Platon. Interesował go stopień, w jakim każda z nich naśladuje rzeczywistość. Odwzorowanie rzeczywistości było „wspólnym mianownikiem” rozpraw na ten temat aż do XVIII wieku. Dopiero romantyzm przyniósł w pełni świadomą refleksję nad korespondencją sztuk, co wynikało z pojmowania świata jako metafizycznego uniwersum. Jeszcze późniejsza jest teza, że zarówno poezja, malarstwo, jak i inne dziedziny sztuki, są od siebie niezależne.

Twoje cele
  • Poznasz znaczenie łacińskiej frazy Ut pictura poesis.

  • Dowiesz się, jak na przestrzeni wieków zmieniały się poglądy na temat związku między poezją a sztukami plastycznymi.

  • Scharakteryzujesz ideę korespondencji sztuk w romantyzmie.