Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rrs6Ke3LyNizF
Na czarno-białym zdjęciu znajduje się wysoki wąski most nad spokojnie płynącą wąską rzeką. Most jest żeliwny a jego końce zbudowane są z kamiennych umocnień. W oddali znajdują się zabudowania i wzgórze porośnięte drzewami, które mają zrzucone liście.

Rewolucja przemysłowa w Anglii w XVIII i XIX wieku

Most żeliwny w Coalbrookdale w Anglii, fotografia współczesna.
Źródło: Michael D Beckwith, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 2.0.

Nowy wynalazek jedynie otwiera drzwi, ale nie zmusza nikogo do wejścia − napisał jeden z historyków techniki. Maksymę tę doskonale ilustruje przykład starożytnych zabawek, działających na parę, których mechanizmu nigdy nie wykorzystano w poważniejszych konstrukcjach. Całkiem inaczej potoczyły się dzieje XVIII‑wiecznych angielskich wynalazków technicznych. Konstruowane przez rzemieślników stanowiły bowiem odpowiedź na praktyczne potrzeby.

RgK5K4yj526ZE1
Linia chronologiczna przedstaw następujące wydarzenia. 1760 rok, rozpoczęcie rewolucji przemysłowej w Anglii. 1763 rok, wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta. 1767 rok, udoskonalenie przędzarki mechanicznej przez Richarda Arkwirghta. 1807 rok, wynalezienie parowca. 1825 rok, uruchomienie w Wielkiej Brytanii pierwszej na świecie linii kolejowej. 1837 rok, powstanie telegrafu Morse’a. 1900 rok, przedstawienie teorii kwantowej. 1914 rok, rozpoczęcie pierwszej wojny światowej.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, które wynalazki najbardziej przyczyniły się do rozwoju przemysłowego.

  • Wymienisz przyczyny rewolucji przemysłowej.

  • Opiszesz działanie maszyny parowej.