Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ROJFtK6kLHn28
Na zdjęciu znajduje się pomnik sfinksa widziany z frontu. Jest to ogromny kamienny lew z głową człowieka posiadającego grzywę. Jego twarz jest lekko zniszczona. Przed Sfinksem leżą ogromne kamienne bryły oraz znajdują się liczna ogrodzenia. Za Sfinksem znajduje się gigantyczna kamienna piramida.

Cywilizacja egipska – podsumowanie

Wielki Sfinks z Gizy na tle piramidy Chefrena.
Źródło: Isewell, Wikimedia Commons, licencja: CC BY 1.0.

W lipcu 1799 r. francuscy żołnierze w oczekiwaniu na spodziewany atak turecki zaczęli remontować fortyfikacje w średniowiecznej egipskiej twierdzy Rachid. Przypadkiem natknęli się na czarną granitową płytę wmurowaną po zewnętrznej stronie fortu, która kiedyś stanowiła część steli ustawionej w świątyni. Ich oczom ukazał się tekst napisany w językach staroegipskim oraz greckim: Dwudziestego czwartego dnia miesiąca Gorpiaio [...] w dwudziestym trzecim roku rządów Horusa‑Ra dziecięcia, zasiadłego jako król na tronie swego ojca, pana przybytków Nechbet i Uadzet, siłacza o podwójnej siłę, opoki Dwóch Krajów, ozdoby [...]. Minęły ponad dwie dekady, zanim udało się odczytać egipskie hieroglify. Odkrycie to otworzyło wrota do świata starożytnej cywilizacji i zapoczątkowało w Europie wielką fascynację Egiptem.

Rn5tTCvIPi06p1
Linia chronologiczna przedstawia okres od trzydziestego wieku przed naszą erą do siódmego wieku naszej ery. Od trzydziestego do dwudziestego siódmego wieku przed naszą erą był Okres Wczesnodynastyczny państwa egipskiego. Od dwudziestego siódmego do dwudziestego drugiego wieku przed naszą erą był Okres Starego Państwa. Od dwudziestego drugiego do dwudziestego pierwszego wieku przed naszą erą był Pierwszy Okres Przejściowy. Od dwudziestego pierwszego  do osiemnastego wieku przed naszą erą był Okres Średniego Państwa. Od osiemnastego do szesnastego wieku przed naszą erą był Drugi Okres Przejściowy. Od szesnastego do jedenastego wieku przed naszą erą był Okres Nowego Państwa. Od jedenastego do siódmego wieku przed naszą erą był Trzeci Okres Przejściowy. Od siódmego do czwartego wieku przed naszą erą był Okres Późny. W czwartego wieku przed naszą erą był Okres Macedoński. Od czwartego do pierwszego wieku przed naszą erą był Okres Ptolemejski. Od pierwszego wieku przed naszą erą do siódmego wieku naszej ery był Okres Rzymski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jakie znaczenie miało odczytanie pisma egipskiego.

  • Omówisz, jakiego rodzaju trudności wiążą się z periodyzacją dziejów starożytnego Egiptu.

  • Scharakteryzujesz dziedzictwo cywilizacji starożytnego Egiptu.