Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8TOTuTkgtPZV
Zdjęcie przedstawia martwą naturę. Na drewnianej desce leży kartka papieru. Deska jest stara. Porysowana. Widać na niej ślady farby. Kartka papieru jest poszarpana na brzegach, nierówna. Jest na niej namalowany na czerwono symbol serca. Kartka jest przerwana wpół, przez co symbol serca jest podzielony. Na prawej stronie podzielonej kartki leży pędzelek. Obok niego widać ślady z czerwonej farby.

Bohater werteryczny

Źródło: domena publiczna.

Doświadczenia romantyczne, zwłaszcza z początkowego okresu epoki romantycznej, łączą się ściśle z postawą określaną jako choroba wieku. Głęboki pesymizm, apatię i ból istnienia odczuwali zarówno bohaterzy literaccy, jak i całe pokolenie okresu burzy i naporu. Ich pierwsze przejawy możemy dostrzec w powieści Cierpienia młodego Wertera. Główny bohater utworu, wnikliwie analizujący chorobę swojej duszy, jest postacią, która na trwałe wpisała się w dzieje literatury europejskiej.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz bohatera werterycznego.

  • Wskażesz cechy werteryzmu w wybranych utworach.

  • Porównasz postać Kordiana Juliusza Słowackiego i Pustelnika z Dziadów Adama Mickiewicza z Werterem Johanna Wolfganga von Goethego.