Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLhwdYO9uRe9a
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia aparaturę Canberra, stosowaną do identyfikacji oraz pomiarów ilościowych nuklidów gamma i alfa promieniotwórczych otrzymywanych sztucznie w cyklotronie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Dokładność i precyzja podczas dokonywania pomiarów".

Dokładność i precyzja podczas dokonywania pomiarów

Czy to nie ciekawe?

Czy można wykonać pomiar bezbłędny, czyli taki, którego rezultatem będzie dokładne wyznaczenie wartości prawdziwej wielkości mierzonej? NIE – nie można i nie będzie można, chociaż z pewnością techniki pomiarowe będą udoskonalane. Jeśli bowiem wartość prawdziwa wyraża się liczbą rzeczywistą, to w każdym przedziale, niezależnie od precyzji naszego pomiaru (i tym mniejszym, im większa precyzja), mieści się nieskończenie wiele liczb rzeczywistych.

To „nie można” brzmi dość pesymistycznie, ale bądźmy realistami. Nie ma wcale potrzeby znać wartości mierzonej z nieskończoną dokładnością. Bywa, że wartość taka w ogóle nie istnieje i jest to zagadnienie raczej filozofii nauki niż techniki pomiarowej. Wystarczy więc, że wiemy, w jakim przedziale wielkości mierzonej wartość ta się mieści. Zamiast filozofować, zajmijmy się tym, co zrobić, by nasze pomiary były precyzyjne i dokładne.

Twoje cele

Dzięki lekturze tego tekstu:

  • dowiesz się, jak zdefiniowane są pojęcia precyzji i dokładności pomiaru.

  • poznasz zasadnicze różnice pomiędzy tymi wielkościami.

  • zrozumiesz, jaki jest związek tych wielkości z niepewnościami przypadkowymi i systematycznymi w pomiarach.

  • ocenisz precyzję oraz dokładność pomiaru.