Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R2G2YDq2MN7Xc
Zdjęcie przedstawia kolonię osłonic znajdująca się na skale na dnie morskim. Osłonice mają ciemnoczerwoną barwę i okrągły, beczułkowaty kształt. Na górze posiadają syfon, czyli otwór, przez który do środka wpływa woda.

Pokrewieństwa ewolucyjne i cechy charakterystyczne strunowców

Osłonice (Tunicata) należą do strunowców niższych, występujących wyłącznie w wodzie morskiej. Mają charakterystyczną osłonkę, tzw. tunikę, która pełni rolę szkieletu zewnętrznego.
Źródło: Doug Finney, Flickr, licencja: CC BY-NC 2.0.

Strunowce to zwierzęta mające – przynajmniej na pewnym etapie swojego rozwoju osobniczego – strunę grzbietową. Ma ona postać usztywnienia w kształcie pręta z tkanki łącznej, ulokowanego wewnątrz ciała po stronie grzbietowej. Bardzo istotne jest stwierdzenie „na pewnym etapie swojego rozwoju”, ponieważ tylko u niektórych strunowców narząd ten występuje przez całe życie (bezczaszkowce). U większości (osłonice, kręgowce) obecny jest tylko w fazie rozwoju zarodkowego. 

Twoje cele
  • Omówisz cechy charakterystyczne strunowców.

  • Przeanalizujesz podział strunowców i ich pokrewieństwa ewolucyjne.