Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RT8sixwHqZGXc
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wahadło Newtona składające się z sześciu metalowych kulek. Każda z kulek zawieszona jest na dwóch sznurkach przymocowanych do przeciwległych boków kulki. Kulki stykają się za sobą tworząc rządek. Jedna z kulek po prawej stronie jest odchylona i zbliża się do pozostałych zetkniętych ze sobą. Skutkiem takiego działania będzie zderzenie a następnie przekazanie energii poprzez kolejne kulki do tej, która znajduje się najbardziej z lewej strony. Kiedy energia zostanie przekazana do skrajnie lewej kulki, ta odchyli się a następnie wróci i cały proces zajdzie w odwrotnym kierunku. Urządzenie nazywane jest czasami również kołyską Newtona. Kulki widoczne są na niebieskim tle a całość stanowi tło dla białego napisu: "Przykłady ruchu harmonicznego".

Przykłady ruchu harmonicznego

Czy to nie ciekawe?

Drgania spotykasz na każdym kroku. Drga most, przez który przejeżdża pociąg, drga wahadło zegara, huśtawka, membrana głośnika, powietrze w piszczałkach czy struna gitary.

Zapisy drgań skorupy ziemskiej, rejestrowane za pomocą sejsmografów, są podstawą analizy fal sejsmicznych i trzęsień Ziemi.

R1PhG7svbrRvi
Rys.a. Budowa sejsmografu
R5iwF4XptbcY9
Rys. b. Przykładowe sejsmogramy, źródło: „Fizykatrzęsień ziemi – pakiet rozszerzony”, projekt ERIS, Instytut Geofizyki PAN - https://www.igf.edu.pl/eris.php

Drgania kryształu kwarcu wykorzystuje się w zegarkach kwarcowych jako wzorzec czasu. Drgają również cząsteczki, z których zbudowana jest materia, a także atomy, z których składają się cząsteczki.

Można podać jeszcze inne przykłady ruchu drgającego, ale co kryje się pod pojęciem „ruch drgający harmoniczny”?

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • poznasz przykłady ruchu drgającego,

  • poznasz wykresy zależności położenia od czasu otrzymane podczas rejestracji ruchu drgającego,

  • dowiesz się, że ruch drgający, w którym wykres zależności wychylenia od czasu ma kształt sinusoidalny, jest nazywany ruchem harmonicznym,

  • zrozumiesz, że ruch harmoniczny jest szczególnym przypadkiem ruchu drgającego,

  • dowiesz się, jak odczytać z wykresu amplitudę i okres drgań,

  • zrozumiesz, jak rozpoznawać ruch harmoniczny na podstawie wykresu,

  • przeanalizujesz wykresy zależności położenia od czasu ciężarka zawieszonego na sprężynie i wahadła matematycznego,

  • uzasadnisz stwierdzenie, że drgania ciężarka zawieszonego na sprężynie i ruch wahadła matematycznego są drganiami harmonicznymi.