Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1M3L18OwBz21
Malowidło przedstawia po lewej mianowanie świętego Stanisława na biskupa. Ma on długa siwą brodę i jest ubrany w czerwone szaty. Ma złożone ręce do modlitwy. Inny biskup wkłada mu na głowę wysoką białą czapkę. Wokół nich stoją liczni duchowni. Po prawej stronie malowidła widoczny jest święty Stanisław, który wskrzesza Piotrowina. Stanisław jest ubrany w czerwone szaty, a Piotrowin klęczy przed nim nago.

Monarchia Bolesława Śmiałego

Cztery sceny z życia św. Stanisława (od góry): mianowanie na biskupa, Wskrzeszenie Piotrowina, zamordowanie przez króla oraz ćwiartowanie ciała.
Źródło: Farkasven, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 4.0.

W 1058 r. Kazimierz Odnowiciel zmarł. Po nim władzę objął jego najstarszy syn, Bolesław II, zwany Szczodrym lub Śmiałym. Nowy monarcha z rozmachem prowadził ambitną politykę zagraniczną, wykorzystując osłabienie cesarstwa po śmierci Henryka III. Bolesław wmieszał się w walkę o tron węgierski i wszedł w konflikt z Niemcami oraz Czechami, wyprawił się także na Ruś, gdzie zajął Kijów i przywrócił monarchii piastowskiej Grody Czerwieńskie. Nie utrzymał jednak władzy. Zmarł na wygnaniu w 1081 albo w 1082 roku.

RC6IMdJ0x1Yso1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia.  Od 1034 do 1058 roku, panowanie Kazimierza Odnowiciela. 1069 rok, wyprawa kijowska. 1076 rok, koronowanie Bolesława Śmiałego na króla Polski. 1077 rok, interwencja Bolesława na Rusi. Od 1079 do 1102 roku, Rządy Władysława Hermana. 1079 rok, Konflikt Bolesława Śmiałego z biskupem krakowskim, wygnanie króla z Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, na czym polegał konflikt Bolesława z biskupem Stanisławem.

  • Opiszesz, w jakich okolicznościach wygnano Bolesława Szczodrego.

  • Scharakteryzujesz organizację państwa piastowskiego.