Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R10dyKFyi0IYF
Obraz przedstawia impresjonistyczny pejzaż. Na pierwszym planie znajdują się korony rozłożystych drzew. Przez ich gałęzie i liście przebijają się promienie światła i liczne domy. W tle pola.

,,Daj tytuł Wrażenie!” – impresjonizm w malarstwie i literaturze

Claude Monet, Kwitnące śliwy, 1879
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Od czasów Ludwika XIV (króla panującego w latach 1643–1715) organizowano we Francji salony malarskie, na których prezentowano nagradzane prace studentów oraz obrazy członków Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Salon z 1863 roku przeszedł do historii jako ten, który rozpoczął wielką rewolucję w malarstwie europejskim. Jury nie dopuściło wówczas do wystawienia ponad tysiąca prac, które znalazły się na tzw. Salonie Odrzuconych, zorganizowanym przez cesarza Napoleona III. Dziełem, które wywołało burzę wśród publiczności i krytyków, było Śniadanie na trawie Édouarda Maneta. Obraz uznano za wulgarny, ponieważ przedstawia dwie kobiety –  jedna z nich jest naga, a druga ubrana bardzo swobodnie – w towarzystwie dwóch kompletnie ubranych mężczyzn. Nagość nie byłaby gorsząca, gdyby ukazano ją, jak zwykle dotąd, w realiach antycznych. Tymczasem Manet przedstawił swoją scenę w czasach najzupełniej mu współczesnych i w publicznym miejscu. Malarzowi zarzucono także błędy kompozycyjne, m.in. złamanie zasad perspektywy. Niemal nikt nie zwracał uwagi na komentarze autora, który twierdził, że najważniejsze w Śniadaniu... jest światło. Dziełu Maneta z zainteresowaniem przyglądał się młody adept sztuki malarskiej – Claude Monet. Nie wiedział wówczas, że zainspirowany Śniadaniem na trawie rozpoczyna swe artystyczne poszukiwania, a one doprowadzą go do powstania jednego z najważniejszych kierunków w sztuce – impresjonizmu. I że to właśnie światło, jego wpływ na zmieniające się w ciągu dnia barwy i kształty, stanie się tak ważne dla impresjonistów.

Twoje cele
  • Poznasz charakterystyczne cechy impresjonizmu.

  • Przeanalizujesz wybrane dzieła malarskie i literackie, wskazując w nich cechy impresjonizmu.

  • Określisz nastrój dzieł impresjonistycznych, wskazując środki artystycznego wyrazu, które go kreują.