Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rv1e7zmvlegki
Zdjęcie przedstawia rozstaje dróg. Droga rozchodzi się w lewo i w prawo. Na rozstaju stoją ustawione w przeciwnych kierunkach drogowskazy z pytaniem: This Way?

Wieloznaczna moralność?

Źródło: domena publiczna.

Codziennie słyszymy komunikaty dotyczące moralności, a ściślej – słyszymy i wypowiadamy oceny moralne. Co to dokładnie znaczy: ocenić coś moralnie? Uznać, że jest dobre lub że jest złe w sensie moralnym. Moralnym, czyli jakim?

I tutaj natrafiamy na trudności, gdyż o ile łatwiej nam wskazać, czym jest ocena etyczna, ponieważ jest to ocena z perspektywy określonego systemu wartości (części systemu etycznego), który zazwyczaj jest w jakiejś postaci sformułowany, o tyle moralność jest mniej uchwytnym zjawiskiem.

Z jednej strony łatwo dostrzec, kiedy naruszamy normy moralne obowiązujące w pewnej wspólnocie, bo spotyka nas dezaprobata lub nawet potępienie, z drugiej – mamy niekiedy poczucie, że owe negatywne restrykcje wcale nie są uzasadnione (moralnie), bo wynikają z odmiennych od naszych przekonań o tym, czym jest dobro i czym jest zło. Przyjrzyjmy się więc pojęciu moralności, aby mieć większą jasność w odniesieniu do szczegółowych treści moralnych.

Twoje cele
  • Poznasz pojęcie moralności.

  • Poznasz kryteria wyodrębniania norm moralnych usystematyzowane przez I. Lazari‑Pawłowską.

  • Poćwiczysz analizę tekstu filozoficznego, tekstu kultury oraz wypowiedzi potocznych ze względu na obecne w nich rozumienie moralności oraz kryteriów norm moralnych.