Romantyzm to pojęcie złożone, wieloznaczne, które możemy stosować do rozmaitych aspektów kultury, historii oraz życia społecznego. Jak pisze Alina Witkowska, badaczka epoki romantyzmu:
RomantyzmRomantyzm trudno definiować jako kierunek ograniczony tylko do literatury i sztuki. Miał on ambicję całościową, ogarniał wiele sfer sztuki i życia. Dlatego można mówić o romantycznym obyczaju, stylu bycia, a nawet polityce. (...) W Polsce zwłaszcza widoczne jest zachwianie granicy między sztuką a życiem i raz po raz ponawiane będą próby narzucenia rzeczywistości wzorców, ideałów, norm postulowanych przez literaturę. Dotyczy to jednostkowych i zbiorowych wzorów zachowań, takich jak nonkonformizm, bunt (filozoficzny i społeczny), nakaz walki za ojczyznę i żądanie ofiary, poświęcenia.
W przypadku polskiego romantyzmu to, o czym pisze badaczka, jest ściśle związane z przemianami historycznymi, jakie zachodziły zwłaszcza w pierwszej połowie XIX wieku. Wszyscy borykali się ze skutkami utraty niepodległości, co oddziaływało również na kulturę. Czas powstania listopadowego, a potem jego konsekwencje ľ Wielka Emigracja – sprawiły, że polski romantyzm jest niejednolity i ogarniający wiele elementów życia społecznego.
Powtórzysz wiadomości dotyczące epoki romantyzmu w literaturze i sztuce.
Przypomnisz sobie najważniejsze postaci i wydarzenia z epoki romantyzmu.
Scharakteryzujesz literaturę romantyczną.
Przedstawisz najważniejsze motywy literatury romantyzmu.