Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R13mm3pBq17xO
Zdjęcie przedstawiające szklankę wypełnioną napojem gazowanym oraz kostkami lodu. Nad powierzchnią unoszą się bąbelki gazu unoszące kropelki napoju.

Czy substancje o budowie niejonowej także mogą ulegać dysocjacji elektrolitycznej?

W napojach typu cola jednym ze składników jest kwas fosforowy(<math aria‑label="pięć">V), który jest zdolny do dysocjacji elektrolitycznej.
Źródło: Lernestorod, dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.
R1Ezo39SgkKro1
Svante August Arrhenius
Źródło: dostępny w internecie: wikipedia.org, domena publiczna.

1903 roku Svante Arrhenius, szwedzki chemik i fizyk, otrzymał Nagrodę Nobla za teorię dysocjacji elektrolitycznej. Zaproponowane przez naukowca postulaty przyczyniły się do wyjaśnienia wielu zjawisk chemicznych i fizycznych. U podstaw tej teorii leży stwierdzenie, że niektóre związki chemiczne posiadają zdolność do rozpadu na jony pod wpływem rozpuszczalnika. Wiesz już, że związki o budowie jonowej w wodzie ulegają dysocjacji na jony (o ile oczywiście są w wodzie rozpuszczalne). Jak sądzisz, czy związki o budowie niejonowej również mogą ulegać dysocjacji elektrolitycznej?

Twoje cele
  • Wykonasz doświadczenie, w którym sprawdzisz przewodnictwo elektryczne różnych substancji.

  • Wykażesz różnice między elektrolitem a nieelektrolitem.

  • Zapiszesz równania dysocjacji elektrolitycznej substancji o budowie niejonowej.