Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1K8iD2hVpNnQ
Grafika przedstawia rekina na tle podmorskich skał. Jego ciało jest gładkie, a twarz spłaszczona. Oczy znajdujące się na bokach głowy są drobne. Większość jego twarzy zajmują ostro zakończone zęby o trójkątnym kształcie.

Rodzaje zębów i uzębienia zwierząt

Według naukowców zęby u rekinów rozwinęły się w wyniku przekształcenia łusek plakoidalnych. Co ciekawe, nie są one, tak jak u człowieka, osadzone w zębodołach, ale w tkance łącznej, która tworzy skórę. Jest to przyczyną ich łatwego wyłamywania się podczas rozszarpywania przez rekina zdobyczy.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Rekiny (Selachimorpha) w ciągu życia mogą mieć nawet 3 tys. zębów – położone są one w kilku szeregach, lecz wykorzystywane są tylko dwa pierwsze rzędy, pozostałe zaś tworzą zęby zapasowe, które stopniowo rosną, przesuwając się do przodu. Ślimaki (Gastropoda) mają ok. 25 tys. zębów – są bardzo małe i przypominają tarkę. Natomiast wśród ssaków lądowych najwięcej zębów, choć jedynie 52, ma mrówkożer workowaty (Myrmecobius fasciatus), australijski torbacz.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym charakteryzuje się uzębienie heterodontyczne.

  • Porównasz uzębienie monofiodontyczne, difiodontyczne i polifiodontyczne.

  • Przedstawisz trzy sposoby osadzenia zębów w jamie gębowej.

  • Określisz, w jaki sposób przystosowane są zęby ssaków roślinożernych do spożywanego przez nich pokarmu.