Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RaJpzmSRaaLh9
Zdjęcie przedstawiające małe papierowe torebki z cukrem brązowym i białym. Są one pootwierane, a cukier jest wysypany obok.

Badanie procesu hydrolizy sacharozy

W przeciwieństwie do białego cukru, cukier brązowy, oprócz sacharozy, zawiera niewielkie ilości melasy, która nadaje mu kolor. Jest ona także źródłem jonów wapnia, żelaza, magnezu czy potasu, jednak nie można uznać, że cukier brązowy jest zdrowy.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Sacharozę nazywamy potocznie cukrem spożywczym. Tworzy ona bezbarwne kryształy, które łatwo rozpuszczają się w wodzie, nadając jej słodki smak. Należy do disacharydów, a pod względem budowy cząsteczki jest połączeniem dwóch cukrów prostych (fruktozy i glukozy). Połączeniem tym jest tzw. wiązanie O–glikozydowe. Ulega hydrolizie w środowisku kwasowym lub w obecności enzymów z klasy inwertaz. Przebieg procesu można badać na kilka sposobów. W tym materiale dowiesz się, jak to zrobić.

Twoje cele
  • Przedstawisz budowę cząsteczki sacharozy.

  • Przedstawisz wzory produktów powstałych w wyniku hydrolizy sacharozy.

  • Opiszesz, jakie warunki muszą być spełnione, aby zaszedł proces hydrolizy.

  • Wyjaśnisz, czym jest polarymetr.

  • Przywołasz reakcje, jakim ulegają produkty hydrolizy sacharozy.

  • Wyjaśnisz, dlaczego sacharoza jest zaliczana do cukrów nieredukujących.