Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RdlmMOjbO8Yj9
Zdjęcie przedstawia dwóch mężczyzn. Postać w centralnej części to starszy mężczyzna. Stoi i patrzy przed siebie. Jego lewa dłoń jest uniesiona na wysokość ramienia, jakby chciał coś wskazać. Prawe ramie starszego mężczyzny trzyma mężczyzna w średnim wieku stojący za nim. Patrzy szeroko otwartymi oczami w prawą stronę.

Antyteatr, czyli teatr absurdu

Czekając na Gogota Samuela Becketta, inscenizacja Otomara Krejcy, 1978
Źródło: Fernand Michaud, domena publiczna.

Jak narodził się nowy teatr i antydramat?

Szczególną pozycję w myśli filozoficznej XX wieku zajął egzystencjalizm, wywodzący się z przekonania o specyficznej sytuacji współczesnego człowieka, który po II wojnie światowej zatracił wiarę w porządek świata i w Bożą Opatrzność – nie ma już wyższego celu wyznaczającego kierunek jego wędrówki. Musi na nowo pojąć sens życia oraz znaleźć dla siebie miejsce w świecie. Teatralnym odpowiednikiem tego modnego nurtu stał się teatr absurdu. Jego przedstawiciele, posługując się językiem groteski, mówili o poczuciu bezsensowności egzystencji oraz o absurdalności świata.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz poetykę dramatu absurdu.

  • Wskażesz problemy filozoficzne podejmowane przez twórców teatru absurdu.

  • Przeanalizujesz wizję losu ludzkiego, przedstawianą w dramacie absurdu.