Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Re5Go5fJOuPLs
Obraz przedstawia tłum ludzi, który zgromadzony jest wokół dużej beczki z winem. Ludzie przepychają z miskami i dzbankami, aby je uzupełnić. Część wspina się na beczkę, aby dostać się kranu przed innymi. Po lewej stronie tłumu widać bijących się mężczyzn. Na ziemi leży ciało. Po prawej stronie widoczny jest mężczyzna, który jedzie na białym koniu. Trzyma w ręku miecz.

Czy Bóg wybaczy Marmieładowowi? Monodram Jana Świderskiego, czyli opowieść alkoholika o rozpaczy, winie i próbie odkupienia

Pieter Bruegel, Wino w Dniu Świętego Marcina, 1565–1568
Źródło: domena publiczna.

Grzech, wina, odkupienie i cierpienie to pojęcia, które łączą ze sobą wiele wątków teologicznych i filozoficznych. Poszukiwanie pociechy w Bogu ludziom wierzącym daje poczucie siły, pomaga zmagać się z własnymi słabościami i wynikłymi z nich grzechami. To właśnie dzięki Stwórcy życie „napędzane” jest nadzieją. Nie ma bowiem większego szczęścia dla chrześcijan, niż pojednanie z Bogiem i nadzieja na życie wieczne. To pojednanie związane jest zaś z wybaczeniem, odpuszczeniem win, rozgrzeszeniem. Staje się ono zatem także formą terapii, nadzieją. Moc wybaczenia, choć w porządku ludzkim niezwykle rzadka, w porządku boskim jest czymś z góry założonym. To zaś daje nadzieję na mniejsze lub większe pozbycie się poczucia winy wobec ludzi, których grzechy dotyczyły.

Marmieładow jest bohaterem upadłym. Przyznaje się do moralnej degrengolady wynikającej z jego pijaństwa. W jego życiu niewiele jest dłuższych okresów trzeźwości, ale i alkohol nie przynosi mu zapomnienia. Jest pijakiem świadomym swego uzależnienia i krzywd, jakie wyrządził nim swoim bliskim. Wpada więc w błędne koło grzechu zaniechania, poddania się, niepodejmowania prób naprawy życiowych błędów i picia, aby w alkoholu znaleźć ból i rozpacz, a tym samym ukarać się za swe występki wobec Boga, rodziny i bliźnich.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym są spowiedź i grzech w rozumieniu religijnym.

  • Określisz skutki alkoholizmu Marmieładowa i ich wpływ na inne osoby.

  • Zrozumiesz przyczyny niemożności wyjścia z choroby alkoholowej.

  • Scharakteryzujesz Marmieładowa.

  • Dowiesz się, czym jest apokatastaza i dlaczego jest ona fundamentem wiary bohatera.

  • Poznasz teksty kultury związane z winą i przebaczeniem.

Uwaga, uczniowie przed lekcją zapoznają się z monodramem Jana Świderskiego Spowiedź Marmieładowa.