Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1JRoWX9hDV45
Obraz przedstawia grupę ludzi znajdujących się w starożytnym wnętrzu z płaskorzeźbami na ścianach. Po prawej stronie starszy mężczyzna z brodą idzie i rozmawia z drugim mężczyzną. Wokół nich inni ludzie - rozmawiają, czytają. Większość z nich stoi. Niektórzy siedzą na schodach.

Szczęście według Arystotelesa

Szkoła Arystotelesa , obraz Gustava Adolpha Spangenberga z lat osiemdziesiątych XIX wieku
Myśliciele greccy poszukiwali drogi do najwyższego dobra, czyli szczęścia. Według Arystotelesa jego źródłem jest rozum.
Źródło: domena publiczna.

W dziejach filozofii istnieją dzieła o szczególnym znaczeniu. Formułowane były w nich nowe idee i stawiane nowe pytania. Do takich dzieł można zaliczyć Etykę nikomachejskąetykaEtykę nikomachejską Arystotelesa, w której autor zawarł swoje etyczne poglądy na życie ludzkie, poglądy w dużej mierze oryginalne na tle wcześniejszej tradycji greckiej oraz ważne dla filozofii późniejszej. Czy lektura Etyki nikomachejskiej ma jednak sens dla współczesnego człowieka? Praca Arystotelesa stanowi przykład namysłu etycznego, a taki namysł zawsze ma pewną wartość, przynajmniej o tyle, o ile uważamy za wartościowe rozjaśnianie moralnych dylematów i sprzeczności towarzyszących naszemu działaniu. Czy dobra układają się w jakiś hierarchiczny porządek? Na czym polega przyjaźń i czy jest możliwa? Czy jest coś złego w dążeniu do przyjemności i bogactwa? Co to jest tchórzliwość? – tego rodzaju pytania spotkamy w książce Arystotelesa, ale przecież nie powstają one w książkach, tylko w naszej codzienności.

Z bogatego zakresu tematycznego Etyki nikomachejskiej przyjrzymy się bliżej problemowi eudajmonii jako celu życia oraz problemowi przyjaźni.

etyka
Twoje cele
  • Poznasz wybrane treści Etyki nikomachejskiej Arystotelesa, zwłaszcza koncepcję eudajmonii i koncepcję przyjaźni.

  • Porównasz różne sposoby rozumienia szczęścia.

  • Dokonasz analizy wybranych aspektów arystotelesowskiej teorii cnót.