Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFpHP81gQAoNL
Zdjęcie przedstawia teren kopalni odkrywkowej. Na terenie stoi duża maszyna z kilkoma ramionami - to koparka odkrywkowa. Teren kopalni pozbawiony jest roślinności.

Skutki przyrodnicze eksploatacji surowców w Polsce

Źródło: dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, domena publiczna.

Wpływ środowiska geograficznego na funkcjonowanie i działalność człowieka zmienia się wraz z rozwojem społeczno‑gospodarczym. W przeszłości – do czasu rewolucji przemysłowej – zależność ta była szczególnie wyraźna. Wraz z postępem technologicznym, rozmaitymi odkryciami, upowszechnianiem się wynalazków, rozwojem wiedzy o zjawiskach naturalnych, a także w miarę bogacenia się społeczeństw, wiele spośród barier środowiskowych zostało pokonanych. Całkowite uniezależnienie się człowieka od środowiska i dowolne kształtowanie go zgodnie z własną wolą nie jest jednak możliwe. Zmiany antropogeniczne środowiska przyrodniczego – np. te związane z wydobyciem surowców naturalnych – oddziałują bowiem na życie człowieka, zwierząt i roślin zamieszkujących dane obszary. W tym e‑materiale zapoznasz się ze skutkami przyrodniczymi eksploatacji surowców w Polsce.

Twoje cele
  • Wskażesz obszary zagrożenia ekologicznego w Polsce.

  • Określisz skutki przyrodnicze eksploatacji surowców w Polsce.

  • Omówisz skutki zanieczyszczenia środowiska w Polsce.