Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1caEv3XfRznP
Obraz przedstawia kilkunastu ludzi w strojach sakralnych. W centrum obrazu znajduje się mężczyzna w średnim wieku, ma złożone do modlitwy ręce. Dwóch mężczyzn po jego bokach nakłada mu na głowę biskupią mitrę. Jeden z uczestników trzyma w rękach otwartą księgę.

Słownik filozoficzny. Aureliusz Augustyn. Część trzecia: wpływ i recepcja

Jaume Huguet, Konsekracja św. Augustyna.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy wiesz, że najsłynniejsze portrety św. Augustyna stworzył włoski malarz Sandro Botticelli? Przedstawił on filozofa jako człowieka renesansu, zarazem uduchowionego artystę i poważnego uczonego. Jego postacią i dokonaniami inspirowali się także Rafael i Rubens.

Filozofia św. Augustyna  przez wieki stanowiła podstawę refleksji teologicznej. Wpłynęła zarówno na rozwój scholastyki, jak i na nurt chrześcijańskiego mistycyzmu. Dzieła św. Augustyna kształtowały także polską filozofię scholastyczną uprawianą w murach Akademii Krakowskiej. Zaczęto wydawać je w Krakowie pod koniec XV wieku.

Twoje cele
  • Poznasz wpływ myśli św. Augustyna na rozwój doktryny i kultury chrześcijańskiej.

  • Opiszesz oddziaływanie filozofii św. Augustyna na europejskie nurty filozoficzne w kolejnych wiekach.

  • Przeanalizujesz malarskie wizerunki św. Augustyna jako metaforę złożoności i bogactwa jego filozoficznych zainteresowań.