Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5hOrGJEiCRHJ
Zdjęcie przedstawia baloniki wypełnione helem i wypuszczone w powietrze na tle błękitnego nieba.

Badanie właściwości fizycznych gazów szlachetnych?

Hel charakteryzuje się określoną gęstością w warunkach normalnych, która wynosi <math aria‑label="zero przecinek jeden siedem osiem pięć gramów na decymetr sześcienny">0,1785 gdm3, natomiast gęstość suchego powietrza jest równa <math aria‑label="jeden przecinek dwa dziewięć trzy grama na decymetr sześcienny">1,293 gdm3, zatem hel ma około siedmiokrotnie niższy ciężar właściwy od powietrza, dlatego wypełnione nim balony unoszą się do góry.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Gazami szlachetnymi są pierwiastki leżące w 18. grupie układu okresowego. Z racji tego, że ich atomy posiadają trwałe konfiguracje elektronowe, charakteryzują się bardzo małą aktywnością chemiczną. Na tym polega ich „szlachetność”. Gazy te posiadają także wyjątkowe właściwości fizyczne. Przejdź do następnych sekcji e‑materiału, żeby dowiedzieć się więcej.

Twoje cele
  • Wymienisz nazwy pierwiastków chemicznych należących do grupy helowców.

  • Opiszesz właściwości fizyczne helowców.

  • Wyjaśnisz, jak właściwości fizyczne zmieniają się wraz z liczba atomową helowca.

  • Omówisz zastosowania helowców, wynikające z ich właściwości fizycznych.