Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ROGJW0YY5ljKN
Zdjęcie przedstawia wierzchołek góry. Jest skalisty i ośnieżony.

W jakiej mierze Syzyf decyduje o tym, kim jest?

Źródło: Pxhere, domena publiczna.

Zdarza się nierzadko, że filozof odżegnuje się od zaszeregowań, którym poddaje się jego twórczość. Mimo to w świadomości powszechnej okazuje się reprezentantem określonego kierunku czy nurtu. Przykładem takiej sytuacji jest twórczość Alberta Camusa, którą uznaje się za wyraz egzystencjalizmu. Sam autor, pomimo przyjaźni z Jeanem‑Paulem Sartrem, był zaskoczony taką charakterystyką swojego dorobku i kwestionował ją.

Czy w twórczości Camusa można znaleźć współbrzmienie z tezami Sartre’a? To pytanie, które jest przedmiotem akademickich badań filozoficznych. Niezależnie od ich wyników, warto we własnym zakresie podejmować próby intertekstualnych lektur, dzięki którym interpretacje jednych tekstów wzbogacane są przez odniesienia do innych. Szczególnie ciekawe mogą być owoce takiego czytania, gdy zestawimy ze sobą tezy filozoficzne wyłożone w akademickim stylu i tekst filozoficzny w postaci literackiego eseju.

Mit Syzyfa Alberta Camusa to niejednoznaczna i pełna literackich aluzji, antropologiczna interpretacja greckiego mitu. Odczytamy ją w odniesieniu do tezy Jeana‑Paula Sartre’a o uprzedniości istnienia człowieka wobec jego istoty.

Twoje cele
  • Zinterpretujesz Mit Syzyfa w kontekście głównej tezy egzystencjalizmu, wyłożonej przez Sartre’a w pracy Egzystencjalizm jest humanizmem, o uprzedniości istnienia człowieka wobec jego istoty.

  • Scharakteryzujesz treść Mitu Syzyfa Alberta Camusa.

  • Wskażesz, na czym polega tragiczność losu Syzyfa w ujęcia Alberta Camusa.

  • Odróżnisz sens frazeologizmu syzyfowe prace od znaczenia, jakie ten związek wyrazowy nabiera w kontekście filozoficznej interpretacji.

  • Zinterpretujesz wybrane teksty kultury poprzez odniesienie do Mitu Syzyfa.