Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQ5cQghusjv4v
Fotografia przedstawia trawiaste pole, na którym rzędami ustawionych jest wiele kamiennych krzyży. Na dalszym planie rosną drzewa.

„Między rzędami krzyży”. Następstwa I wojny światowej

Cmentarz niedaleko Verdun z czasów I wojny światowej.
Źródło: dostępny w internecie: pixabay, domena publiczna.

I wojna światowa wywołała wiele doniosłych konsekwencji zarówno społecznych, jak i politycznych, ekonomicznych i kulturowych. Żaden dotychczas konflikt wojenny nie zaangażował tylu uczestników i tylu środków. Świat, który wyłonił się po jego zakończeniu, całkowicie różnił się od tego, jaki był cztery lata wcześniej, gdy wojna wybuchła. Optymizm i wiarę w przyszłość zastąpił pesymizm. I wojna światowa była pierwszym konfliktem na taką skalę i pierwszym, który doprowadził do śmierci tak wielu ludzi, w tym również ludności cywilnej – kobiet, dzieci, starców. Stary porządek uległ rozpadowi, a Europa pogrążyła się w chaosie i ogólnym kryzysie.

R1MMhUGwYqOgJ1
Linia chronologiczna. 28.07.1914–11.11.1918: I wojna światowa. Listopad 1918: Rezygnacja z rządów cesarza Austro‑Węgier Karola I. 11.11.1918: odzyskanie niepodległości przez Polskę. 18.01.1919–21.01.1920: konferencja pokojowa w Paryżu. 13–25.08.1920: Bitwa Warszawska (Cud nad Wisłą). 1922: obalenie sułtana Turcji i przejęcie władzy przez Mustafę Kemala Atatürka. 1924: śmierć Lenina.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wskażesz, w jaki sposób oddaje się cześć ludziom, którzy zginęli w czasie I wojny światowej.

  • Rozstrzygniesz, jakie pozytywne zmiany przyniosła I wojna światowa.

  • Ustalisz, dla którego państwa I wojna światowa okazała się najbardziej tragiczna w skutkach.