Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rb4mX15izRpgi
Czarno-białej fotografia przedstawia fragment ulicy podczas powstania warszawskiego. Część budynków jest w ruinie, część budynków jest niszczona przez duży ogień.

Okupacja niemiecka – zmiany w sferze kultury, sztuki, literatury (Tadeusz Gajcy)

Płonąca ulica Marszałkowska podczas powstania warszawskiego
Źródło: domena publiczna.

W ostatnich dniach przed wybuchem powstania warszawskiego młody Tadeusz Gajcy napisał swój ostatni utwór Do potomnego. Poeta zginął dwa lata po debiucie. Okupacja naznaczyła jego twórczość silnym rysem tragizmu. Podobnie jak inni z jego pokolenia, został ukształtowany przez tradycję romantyczną. Czas wojny wpłynął na katastroficzny charakter tej generacji twórców. Wiersze Gajcego – wizyjne, nasycone symbolami – stanowiły jednak próbę przełamania tej konwencji. Młody poeta miał ogromną świadomość tego, jak jego duchowość kształtowana jest przez trudny moment historyczny, w którym przyszło mu żyć.

Twoje cele
  • Poznasz biografię Tadeusza Gajcego i charakter jego twórczości.

  • Przeanalizujesz wpływ okupacji na problematykę i poetykę utworów Gajcego.

  • Zinterpretujesz wiersz Gajcego Śpiew murów.