Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RNucyGdHxh11l
Zdjęcie przedstawia wnętrze dużego pomieszczenia. Na wprost znajdują się dwa duże okna, po prawej i lewej stronie bogato zdobione kolumny zakończone łukami. Na suficie obrazy w ozdobnych ramach, a podłoga pokryta jest lśniącą posadzką. Całość utrzymana jest w kolorach złotym, żółtym i czerwonym.

Perełki architektury doby baroku

Refektarz klasztorny w Opactwie Cystersów w Lubiążu
Źródło: P. R. Schreyner, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Słyszysz: „barok”, myślisz: „kościół z wystrojem przytłaczającym złotem i marmurem, ołtarzem piętrzącym się po sklepienie, w którym nie istnieje przestrzeń bez dekoracji”. I jest to prawda, ale nie cała, bo barokowa architektura to nie tylko ekspresyjny styl sztuki sakralnej. W nie mniejszym stopniu barok zaistniał również w klasycyzującym budownictwie świeckim – rezydencjach, pałacach i kamienicach – oraz w kompletnych założeniach urbanistycznych.

Twoje cele
  • Wymienisz główne cechy architektury baroku.

  • Scharakteryzujesz barokową architekturę sakralną i świecką.

  • Wskażesz wybrane zabytki sztuki barokowej.