Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1T169UEUWSGT
Zdjęcie przedstawia kobietę w niebieskiej, dżinsowej kurtce stojącą pośród tłumu w ciasnej ulicy. Pada na nią jaśniejsze światło. Na jej twarzy widoczny jest smutek. Jej lewa dłoń trzyma prawą w nadgarstku, na wysokości brzucha. Ludzie dookoła niej są ubrani w odzież o ciemnych, brudnych barwach.

Biologiczne podłoże depresji – profilaktyka i metody leczenia

Depresja jest chorobą, tak samo jak np. nadciśnienie czy cukrzyca. Można być do niej genetycznie predestynowanym. Chory potrzebuje pomocy lekarskiej i wsparcia bliskich. Porady typu „weź się w garść”, „wyjdź do ludzi”, „znajdź sobie jakieś hobby” mogą tylko pogorszyć jego stan.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Objawy takie jak przygnębienie, smutek, brak zaangażowania we wcześniej lubiane aktywności oraz wzmożona męczliwość, jeśli trwają bez przerwy dłużej niż dwa tygodnie, mogą świadczyć o depresji. Według NFZ z tą chorobą zmaga się ok. miliona osób w Polsce.

Depresja wymieniana jest wśród najpoważniejszych problemów zdrowotnych i może poważnie zaburzać codzienne funkcjonowanie, a nawet prowadzić do zgonu. Jej przyczyny nie są do końca znane – wiadomo jednak, jakie biologiczne czynniki zwiększają ryzyko jej rozwoju. Stres, presja czasu, porażki lub ciągłe przemęczenie mogą przyczynić się do wystąpienia epizodu depresji.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest depresja.

  • Omówisz przyczyny tej choroby.

  • Rozpoznasz objawy depresji.

  • Wskażesz najważniejsze metody leczenia depresji.

  • Wyjaśnisz, na czym polegają działania zapobiegające depresji.