Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1WMM5OcULJ77
Zdjęcie prezentuje rzeźbę. Przedstawia ona Juliana Tuwima siedzącego na ławce. Mężczyzna ma wydatny nos i głowę skierowaną w bok. Ma kapelusz oraz ubrany jest w garnitur. W tle stoi kamienica.

Rzecz Czarnoleska. Ewolucja poglądów na rolę poezji w wierszach Juliana Tuwima

Ławka Juliana Tuwima w Łodzi.
Źródło: domena publiczna.

Refleksja nad rolą poety i poezji zawsze zajmowała w twórczości Juliana Tuwima poczesne miejsce. Poglądy pisarza na ten temat zmieniały się jednak z upływem czasu: inaczej postrzega tę funkcję będąc początkującym poetą Skamandra, inaczej po piętnastu latach tworzenia jako dojrzały, samodzielny twórca. Jego namysł nad istotą poezji przybrał bodaj najdojrzalszą formę w zbiorze Rzecz czarnoleska z 1929 roku. Ważny jest tu przede wszystkim utwór tytułowy, który nawiązując do legendy Jana Kochanowskiego, łączy tradycję z nowatorstwem, a ponadczasowość ze współczesnością. Można wręcz powiedzieć, że Tuwim, niegdyś rzecznik młodego, pełnego rewolucyjnych myśli pokolenia, tym razem wraca do źródeł kultury polskiej, aby wniknąć w to, co w poezji jest niewiędnące i uniwersalne.

Twoje cele
  • Prześledzisz ewolucję poglądów Juliana Tuwima na rolę poezji i poety.

  • Przeanalizujesz i zinterpretujesz wiersze Tuwima: Prośba o piosenkę, PoezjaRzecz czarnoleska.

  • Odkryjesz odwołania do klasycyzmu i romantyzmu w wierszu Rzecz czarnoleska.